Leto a čas dovoleniek je tu! Využi príležitosť a konečne naštartuj svoje zdravé návyky v jedle.

 V lete si túžime oddýchnuť, načerpať nové sily, uvoľniť sa a zrelaxovať. Máme viac času pre seba, upraceme možno šatník, na ktorý sa chystáme už týždne. Chceme vyhodiť nepotrebné a naštartovať sa do ďalšieho obdobia, zažiť krásne momenty, na ktoré budeme spomínať. „Dobitie bateriek“ a obnovenie našej celkovej pohody zahŕňa rôzne stránky nášho ja. Na to, aby sme sa cítili dobre potrebujeme zregenerovať nie len psychiku, ale aj telo a vzťahy. Leto ponúka skvelú príležitosť posunúť sa bližšie k zdravým návykom. To, ako sa cítime vo výraznej miere ovplyvňuje aj to, ako sa stravujeme.   

 

Prečo sú dôležité zdravé stravovacie návyky  

Jedlo, ktoré konzumujeme ovplyvňuje oveľa viac, ako len našu hmotnosť. Dlhodobá nevhodná výživa a životospráva môže spôsobovať taktiež rôzne zdravotné ochorenia, ktoré nie je potrebné vymenovávať. Vo všeobecnom povedomí je známe prepojenie nezdravých stravovacích návykov a srdcovo-cievnych ochorení, no menej sa hovorí o psychických ťažkostiach ako je zhoršená pamäť, depresia či úzkosť. Strava ovplyvňuje nie len naše fyzické, ale aj psychické zdravie a je dôležitou zložkou celkovej pohody človeka.  

 

Prvý jednoduchý no transformujúci krok: začni si všímať, ako a čo ješ

Ak máš akýkoľvek cieľ, prvý krok, ktorý je potrebné urobiť je uvedomiť si, kde sa nachádzaš práve teraz. Prvé dni dovolenky môžeš využiť na to, že si začneš všímať:

 • Čo ješ?
 • Ako sa cítiš potom, keď to zješ? Si unavený, spomalený alebo plný?
 • Ješ v rýchlosti, zješ rýchlo prvú vec, ktorú nájdeš?
 • Ako vyzerá tvoj tanier?

Nepanikár a nerob si výčitky. Vykroč na cestu uvedomenia, čo dávaš do svojho tela a ako sa po tom cítiš. Ješ preto, lebo si hladný, alebo preto, že ťa niekto vyviedol z miery? Všimni si to. Ak ti to pomôže, urob si drobné poznámky po každom jedle. Zapíš si, ako si sa cítil.

 

Trénuj všímavé jedenie (mindfulness)

Všímavosť (z anglického Mindfulness) je tréning uvedomovania si prítomnosti a všímavosti, čo sa aktuálne deje v našom tele a okolí. Keď sa naučíme jesť všímavo, redukujeme tým stres v tele, robíme lepšie rozhodnutia v strave a pomáhame nášmu telu lepšie tráviť.  Naše telo lepšie spracováva živiny z jedla, pretože nie je v stresovej reakcii. Ak je naša myseľ rozptýlená podnetmi, máme aktivovanú stresovú reakciu, ktorá blokuje trávenie a metabolické procesy. Nemusíme hneď transformovať celý náš život na všímavé jedenie. Začnime jednoducho. Trénujme všímavé jedenie aspoň jedenkrát denne. Jedzme pomaly a nenechajme sa ničím vyrušovať. Vypnime televíziu a odložme mobil bokom. Vyhraďme si čas a venujme ho starostlivému prežúvaniu a prehĺtaniu. Všímajme si jedlo všetkými zmyslami, jeho vôňu, chuťové kombinácie, ako pôsobí na náš zrak… Vykročme na cestu skutočnej výživy.

Na začiatku ti bude možno nepríjemné prežúvať pomaly, ale po čase ti to bude viac prirodzené a budeš si viac vedomý pocitu, keď si už plný a ako na teba konkrétne jedlo pôsobí. 

Naservíruj si zdravý tanier

Keď už budeš mať za sebou tréning všímavého jedenia, určite oceníš jeho vplyv na zdravší výber jedál a celkovú pohodu a zdravie. Keďže si budeš všímať, čo jedlo robí s tvojím telom, prirodzene si všimneš, ktoré potraviny ti robia dobre a ktoré naopak. Jedz potraviny, po ktorých sa cítiš dlhodobo nasýtený, plný energie a vitálny. Každému z nás vyhovuje trošku niečo iné, no existujú všeobecné odporúčania, ktorými si môžeš zlepšiť zloženie tvojho taniera. Zdravý tanier by mal obsahovať:

 • Široké spektrum zeleniny a ovocia.
 • Celozrnné potraviny.
 • Fermentované potraviny.
 • Nenasýtené tuky.
 • Vlákninu.
 • Dostatok vody.

Využi sociálnu podporu

Je jednoduché spadnúť do starých návykov, keď ťa nikto nepodporuje v tom, aby si vydržal a pokračoval. Ak chceš ozajstnú transformáciu, vždy je to ľahšie, keď máš podporu od rodiny, priateľov alebo online komunity. „Namoč“ do toho aj svojich blízkych:  

 • Uvar zdravé jedlo pre celú rodinu, ktoré si spolu užijete.
 • Nájdi si priateľa, ktorý má záujem o všímavé jedenie a zdieľajte ho spolu, v tichu.
 • Nájdi si online komunitu a zdieľaj svoje skúsenosti.

Nezabudni !  Rob malé kroky, oceň sa a buď k sebe priateľský. Aj pošmyknutia v zdravom jedle sú šancou k tréningu všímavosti. Držím palce !